Produžena menstruacija - zašto se javlja i na šta ukazuje? - Moj ciklus
search

Produžena menstruacija - zašto se javlja i na šta ukazuje?

By | 3 comments
Da li je vaš problem produžena menstruacija? Saznajte zašto se javlja produženo krvarenje i kada možete smatrati da je ono duže nego što treba? 

produzena menstruacija



Normalno menstrualno krvarenje obično traje 3-7 dana. 

Krvarenje koje je duže od 7 dana možete smatrati produženim.

Uzroci produženog menstrualnog krvarenja



Produžena menstruacija u nekom momentu svakoj ženi može da se desi , a tada je glavni razlog disbalans hormona ili neka "unutrašnja oluja" koju je žena preživela. Takođe je prilično normalno produženo menstrualno krvarenje u klimaksu i predmenopauzi.

Međutim, ukoliko mimo ovoga, ovo postane redovno stanje, onda postaje i razlog za brigu.

Imajte na umu da svaka žena ima specifičan ciklus i dužinu trajanja krvarenja. Sami ćete primetiti koji je to period koji je za vas duži od normalnog

Iza ovog poremećaja menstruacije mogu se kriti relativno bezazelni problemi, ali i i ozbiljni uzroci.

Ovo su najčeššći:

Hormonski disbalans


Hormonski disbalans je jedan od najčešćih uzroka produžene menstruacije. Dva ključna hormona koja regulišu menstrualni ciklus su estrogen i progesteron. Estrogen podstiče rast endometrijuma (sluzokože materice), dok progesteron stabilizuje ovaj rast i priprema sluzokožu za moguće usađivanje oplođene jajne ćelije. Kada postoji neravnoteža između ova dva hormona, može doći do preteranog rasta endometrijuma, što uzrokuje produženo i obilno menstrualno krvarenje​ .

Miomi i polipi


Miomi i polipi su benigne izrasline u materici koje mogu izazvati produženo menstrualno krvarenje. Miomi su čvrste izrasline koje se razvijaju iz mišićnog tkiva materice, dok su polipi mekane izrasline koje rastu iz endometrijuma. Ove izrasline mogu iskriviti oblik materične šupljine i povećati površinu endometrijuma, što dovodi do većeg i dužeg krvarenja. Simptomi uključuju jak bol u karlici, pritisak u donjem stomaku, i često mokrenje. Tretmani uključuju medikamentoznu terapiju, hormonalne tretmane, i u nekim slučajevima hirurško odstranjivanje​ .

Adenomioza i endometrioza


Adenomioza je stanje gde endometrijsko tkivo urasta u mišićni zid materice, što može izazvati bolne i produžene menstruacije. Simptomi uključuju jako krvarenje, bol tokom seksualnog odnosa, i prisustvo krvnih ugrušaka. 

Endometrioza je sličan poremećaj gde endometrijsko tkivo raste izvan materice, često na jajnicima, jajovodima, i drugim organima u karlici. Ovaj rast izaziva upalu i ožiljke, što rezultira bolnim i produženim menstrualnim krvarenjem. Tretmani za oba stanja uključuju hormonalne terapije, analgetike, i hirurške intervencije kako bi se uklonilo abnormalno tkivo i ublažili simptomi​-

Manje zabrinjavajuće stvari koje mogu da odevdu do produžene menstruacije



Kada kažemo da su "manje zabrinjavajuće", mislimo na to da ne ukazuju na neku težu bolest koja će vas pratiti duže vreme i koja će za posledicu imati primenu nekih drastičnih mera lečenja. To su uglavnom prolazne bolesti (i da, razumno je da vas i one brinu) .

Evo nekih:

Spontani pobačaj (a niste ni znale da ste trudne) 


Rani pobačaji nisu retkost i mogu se desiti i pre nego što saznate da ste u drugom stanju.

Smatra se da više 30% trudnoća završi na ovaj način.

To može biti uzrok neobičnog menstrualnog krvarenja koje traje duže nego obično. 

Kada znate da ste trudne, bitno je da se javite lekaru i to nije za zanemarivanje. Krvarenje u trudnoći nije retko u početku, ali saznajte da li je i kada moguća menstruacija u trudnoći.

Pilule za kontracepciju


Njihova svrha i jeste da se hormonski umešaju u vaš ciklus. Obilnost ciklusa je usko povezana sa ženskim hormonima, posebno estrogenom i progesteronom. Dešava se da prelazak na kontraceptivne pilule (koje se koriste i u lečenju nekih hormonskih tegoba, ne samo za kontracepciju) izazove menstrualno krvarenje koje je duže od uobičajenog. Isto se može desiti kada prelazite sa jedne na drugu pilulu.

Ovakvo stanje može potrajati do 3 meseca, ali posle bi trebalo da se stabilizuje. U slučaju da nije tako,posavetujte se sa lekarom.

 

Infekcije genitalnog područja



Ukoliko ste imali nezaštićeni seks, možda ste pokupili neku infekciju kao što je gonoreja ili hlamidija. Obe mogu izazvati produženu menstruaciju, ili krvarenje između ciklusa. Obratite se lekaru, jer zahtevaju lečenje. Ako počnete na vreme, nije komplikovano i nećete imati ozbiljnijih posledica po zdravlje.

Pilule za abortus


Iako ove pilule kod nas još nisu u slobodnoj prodaji, koriste se za medicinski prekid trudnoće u nekim zdravstvenim ustanovama. Upotreba ovih pilula može uticati na to da menstrualno krvarenje u sledećem ciklusu traje duže nego obično.

Ciste na jajnicima


Ciste na jajnicima su veoma česte, ali najčešće nestanu (puknu) same od sebe posle 3 ciklusa. One su prilično čest razlog produženog ciklusa.

Perimenopauza i klimaks


Ovo su periodi kroz koje svaka žena prolazi kada se "oprašta" sa svojim ciklusom. Pored brojnih neprijatnosti koje fluktuacija hormona može izazvati, nenormalna i produžena krvarenja u perimenopauzi i klimaksu su jedna od njih.

Pročitajte uzgred i koji su sve simptomi klimaksa.


Ozbiljni uzroci produžene menstruacije


produženo menstrualno krvarenje


Pod ovim mislimo na hronične, dugoročne probleme i one čije lečenje zahteva puno vremena ili čak operaciju.

Policistični jajnici


Jedna od bolesti reproduktivnog sistema kojih se sigurno nećete rešiti preko noći. Ima više načina na koji se manifestuje, ali neredovna menstruacija i produženi ciklusi su na tom spisku.

Hipotireoza


Ovo je bolest štitne žlezde u kojoj ona nije u stanju da proizvede dovoljno tirodinog hormona. Očigledno je da su skoro svi hormoni međusobno blisko povezani u našem telu. Jedan od signala može biti i hormonski poremećaj koji će uticati i na produženje vašeg ciklusa.

Fibroidi i miomi materice


Ove izrasline u matereci prilično su čest uzrok bolnih menstruacija, ali i obimnih produženih ciklusa. Mnoge žene ih imaju iako nisu svesne, ne prave im ozbiljne probleme. Ukoliko vam obilne menstruacije postanu redovne i česta pojava, javite se lekaru.

Krvne bolesti


Pod ovim mislimo na probleme sa zgrušnjavanjem krvi ili poremećaje krvarenja kao što je Vilebrandova bolest.

Produžena menstruacija - lečenje



Lečenje jedne produžene menstruacije nije neophodno i svima u nekom trenutku može da se desi, bilo da je u pitanju taj pobačaj kojeg nismo ni svesni ili neki faktor stresa. Međutim, ako ovo potraje, može da dovede do ozbiljnijeg gubitka krvi, anemije, opšte slabosti i može ukazivati na ozbiljne probleme. Tada je imperativ javiti se lekaru. 

Lečenje produženog ciklusa obavlja se u zavsnosti od uzroka i od toga da li planirate dalje potomstvo ili ne. Na žalost, ne postoje uvek mogućnosti izbora. 

Ukoliko ne planirate trudnoću ili lekar primeti da obolenje materice može izazvati ozbiljne posledice po zdravlje pacijenta, preporučuje se histerektomija odnosno hirurško uklanjanje materice. Ovo je krajnji slučaj. U nekim slučajevima radi se ablacija endometrijuma

Pre toga se ipak pristupa pokušajima da se medicinskim tretmanima uklone problemi.
U tom slučaju , radi vraćanja hormonskog balansa, uglavnom se prepisuju hormonski lekovi.

Lečenje produžene menstruacije  podrazumava: 

Medicinski tretmani

Lečenje produžene menstruacije često uključuje specifične medicinske tretmane, koji mogu varirati u zavisnosti od uzroka i težine simptoma. Neki od najčešćih medicinskih tretmana su:

  • Hormonalne terapije: Hormonalne terapije su često prvi izbor za lečenje produžene menstruacije. To uključuje upotrebu oralnih kontraceptivnih pilula, hormonalnih spirala (IUD), ili hormonskih injekcija koje pomažu u regulisanju menstrualnog ciklusa i smanjenju obilnog krvarenja. Hormonalne terapije deluju tako što stabilizuju nivoe estrogena i progesterona u telu, čime se smanjuje rast endometrijuma i kontroliše krvarenje​​.

  • Operativni zahvati: U nekim slučajevima, kada hormonalne terapije nisu efikasne ili nisu opcija, operativni zahvati mogu biti potrebni. Jedan od najčešćih zahvata je kiretaža, kojom se uklanja višak endometrijskog tkiva iz materice. Ovaj zahvat može brzo smanjiti krvarenje i olakšati simptome. U težim slučajevima, kao što su veliki miomi ili polipi, može biti potrebno hirurško odstranjivanje tih izraslina​.

  • Upotreba kontraceptivnih pilula: Oralne kontraceptivne pilule su često korišćene za regulaciju menstrualnog ciklusa. One ne samo da sprečavaju trudnoću, već i stabilizuju hormonalni balans, smanjujući obilnost i trajanje menstrualnog krvarenja. Različiti tipovi pilula mogu biti prilagođeni specifičnim potrebama pacijentkinje u konsultaciji sa lekarom​.

Prirodni i alternativni tretmani


Pored medicinskih tretmana, postoje i prirodni i alternativni pristupi koji mogu pomoći u upravljanju simptomima produžene menstruacije. Ovi tretmani uključuju:

  • Biljni preparati: Biljni preparati, kao što su čajevi od listova maline, đumbira, kamilice i cimet, mogu pomoći u smanjenju menstrualnih bolova i regulisanju krvarenja. Ove biljke imaju antiinflamatorna svojstva koja mogu olakšati simptome i poboljšati opšte zdravlje​ .

  • Dijetalne promene: Promene u ishrani mogu igrati značajnu ulogu u upravljanju menstrualnim problemima. Preporučuje se ishrana bogata gvožđem kako bi se sprečila anemija izazvana obilnim krvarenjem. Takođe, unos namirnica bogatih vitaminom C može pomoći u boljoj apsorpciji gvožđa. Redukcija unosa kofeina, alkohola i prerađenih namirnica može takođe pozitivno uticati na simptome​.

  • Tehnike za smanjenje stresa: Stres je poznat faktor koji može negativno uticati na menstrualni ciklus. Tehnike kao što su joga, meditacija, vežbe disanja i masaže mogu pomoći u smanjenju stresa i balansiranju hormona. Redovno praktikovanje ovih tehnika može značajno smanjiti intenzitet i trajanje menstrualnih simptoma​ .

Integrisanjem ovih medicinskih i prirodnih tretmana, moguće je efikasno upravljati simptomima produžene menstruacije i poboljšati kvalitet života

Simptomi i dijagnoza produžene menstruacije


Menoragija je medicinski termin za obilno i produženo menstrualno krvarenje koje traje duže od uobičajenog trajanja menstruacije, obično preko sedam dana. Simptomi menoragije uključuju:

  • Jako krvarenje: Potreba za čestim menjanjem tampona ili uložaka, čak i svakih sat vremena, tokom nekoliko sati uzastopno.
  • Krvni ugrušci: Prisustvo velikih krvnih ugrušaka u menstrualnoj krvi.
  • Produženo trajanje: Menstruacija koja traje više od sedam dana.
  • Uticaj na dnevne aktivnosti: Menstruacija toliko obilna da ometa svakodnevne aktivnosti, uključujući potrebu za čestim menjanjem uložaka tokom dana i noći.
  • Simptomi anemije: Umor, vrtoglavica, bledilo, i poteškoće sa disanjem usled gubitka velike količine krvi​.

Pored ovih simptoma, menoragija može izazvati stalni bol u donjem stomaku, umor i poteškoće sa koncentracijom zbog anemije. Takođe, može doći do iritacije kože i nelagode zbog konstantne potrebe za higijenskim sredstvima.

Dijagnostičke metode

Za identifikaciju uzroka produženog menstrualnog krvarenja koriste se različite dijagnostičke metode. Neke od najčešće korišćenih su:

  • Ultrazvuk: Ultrazvučni pregled omogućava vizualizaciju materice, jajnika i zdjeličnih organa. Ovaj test može pomoći u identifikaciji prisutnosti mioma, polipa, cista i drugih abnormalnosti koje mogu uzrokovati produženo krvarenje​ ​.
  • Krvne analize: Testovi krvi se koriste za procenu nivoa hormona, kao i za identifikaciju anemije i poremećaja zgrušavanja krvi. Krvne analize mogu pomoći u dijagnostici hormonalnih disbalansa i drugih medicinskih stanja koja utiču na menstrualni ciklus​ ​.
  • Biopsija endometrijuma: U ovom postupku, uzima se mali uzorak tkiva iz materice kako bi se ispitalo na prisustvo abnormalnih ćelija, kao što su polipi ili znakovi raka. Biopsija endometrijuma može biti ključna za dijagnostiku uzroka produženog krvarenja​ ​.
  • Histeroskopija: Ova procedura uključuje umetanje tankog, osvetljenog teleskopa (histeroskopa) kroz cerviks u matericu kako bi se direktno pregledao unutrašnji deo materice. Histeroskopija može pomoći u identifikaciji i uklanjanju polipa i mioma​ ​.
  • Snimanje magnetnom rezonancom (MRI): MRI snimanje može pružiti detaljnije slike materice i jajnika, što može pomoći u identifikaciji složenijih problema koji nisu vidljivi na ultrazvuku​ ​.

Koristeći kombinaciju ovih dijagnostičkih metoda, lekari mogu precizno odrediti uzrok produženog menstrualnog krvarenja i preporučiti odgovarajući tretman. Pravovremena i tačna dijagnoza je ključna za efikasno upravljanje simptomima i sprečavanje komplikacija

U najvećem broju slučjeva, jedna produžena menstruacija je slučajnost. Tri takve razlog su za brigu. Koliko veliku, ustanoviće lekar kojeg morate posetiti u tom slučaju.
Старији пост Почетна

3 коментара:

A šta Vi mislite o ovoj temi?